dr n.med Michał Kowalczewski
Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu chorób żył. Choroby naczyń żylnych należą do najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Niewydolność żylna kończyn dolnych, żylaki i zakrzepica żylna to tylko niektóre z nich. Leczenie poprzedzam dokładną diagnostyką naczyń żylnych w USG Doppler i proponuje schemat leczenia dobrany indywidualnie dla pacjenta. Stosuje najnowsze i małoinwazyjne metody leczenia, które wzajemnie się uzupełniają. Daje to gwarancję wysokiej skuteczności zabiegów, bezpieczeństwa leczenia i krótkiego okresu rekonwalescencji”.
Specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu chorób żył. Choroby naczyń żylnych należą do najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Niewydolność żylna kończyn dolnych, żylaki i zakrzepica żylna to tylko niektóre z nich. Leczenie poprzedzam dokładną diagnostyką naczyń żylnych w USG Doppler i proponuje schemat leczenia dobrany indywidualnie dla pacjenta. Stosuje najnowsze i małoinwazyjne metody leczenia, które wzajemnie się uzupełniają. Daje to gwarancję wysokiej skuteczności zabiegów, bezpieczeństwa leczenia i krótkiego okresu rekonwalescencji”.
PRZYCZYNY PROBLEMÓW ŻYLNYCH
- OTYŁOŚĆ
- PRZEBYTA ZAKRZEPICA
- SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA
- LECZENIA HORMONALNE
- MENOPAUZA
- CIĄŻA I PORÓD
- CHOROBA ZAWODOWA
ZGŁOŚ SIĘ PO PORADĘ DO FLEBOLOGA GDY:
- NOGI SĄ OBRZĘKNIĘTE
- ODCZUWASZ BÓL I ZMĘCZENIE NÓG
- WIDOCZNE SĄ NA NOGACH ŻYLAKI LUB POSZERZONE NACZYNIA ŻYLNE
- POJAWIAJĄ SIĘ BRĄZOWE PRZEBARWIENIA SKÓRY LUB WYPRYSKI, ZWŁASZCZA W OKOLICY KOSTEK
- OBECNA JEST RANA NA PODUDZIU, KTÓRA NIE CHCE SIĘ ZAGOIĆ
- W RODZINIE WYSTĘPUJĄ CHOROBY ŻYŁ
JAK ZAPOBIEGAĆ CHOROBOM ŻYŁ
Aktywność fizyczna
Dieta zbilansowana
Regularna kontrola
SKLEROTERAPIA
RODZAJE SKLEROTERAPII:
Mikroskleroterapia – służy do zamykania drobnych naczyń żylnych – pajączków naczyniowych, wenulektazji i poszerzonych żył siatkowatych. Przebiega zwykle z podaniem leku w formie płynu.
Skleroterapia piankowa – służy do zamykania naczyń większej średnicy i żylaków z podaniem leku w formie piany. Stosowana jest jako pojedyncza metoda leczenia lub element leczenia skojarzonego. Echoskleroterapia – skleroterapia wykonywana pod kontrola USG ma na celu zamykanie odpowiedzialnych za tworzenie żylaków większych pni żylnych lub ich bocznic. Zabieg można przeprowadzić z użyciem umieszczonego w naczyniu cewnika lub z dodatkowym znieczuleniem podanym w okolicę zamykanej żyły, co powoduje dodatkowe zmniejszenie średnicy żyły. Zwiększa to oddziaływanie leku na ścianę naczynia i skuteczność zabiegu obliteracji.
WSKAZANIA SKLEROTERAPII:
- PAJĄCZKI NACZYNIOWE I WENULEKTAZJE
- ŻYLAKI I POSZERZONE ŻYŁY SIATKOWATE
- NIEWYDOLNOŚĆ PERFORATORÓW ŻYLNYCH
- ŻYLAKI OKOLIC INTYMNYCH
- ODCINKOWA NIEWYDOLNOŚĆ ŻYŁY ODPISZCZELOWEJ I ODSTRZAŁKOWEJ
- ŻYLAKI SPŁYWÓW BOCZNYCH
ZALETY:
- zabieg o niewielkim stopniu inwazyjności
- zabieg szybki i bezpieczny
- nie wymaga hospitalizacji
- nie ogranicza codziennego funkcjonowania
- bezpośrednio po zabiegu powrót do aktywności
- nie wymaga znieczulenia, praktycznie niebolesny
- konieczne zawsze wykonanie usg żył przed zabiegiem
PRZEBIEG ZABIEGU:
Skleroterapia polega na podaniu do naczynia leku w czasie iniekcji. Rodzaj i forma preparatu dobierana jest na podstawie wielkości naczynia, które ma zostać zamknięte. Naczynia żylne o niewielkiej średnicy zwykle ulegają skutecznemu zamknięciu lekiem w formie płynu. Naczynia większych rozmiarów zwykle wymagają zastosowania leku w formie piany. Dawka leku dobierana jest indywidualnie. Zabieg wykonywany jest u pacjenta leżącego na plecach lub brzuchu i odbywa się pod kontrolą USG, co zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Po wykonaniu iniekcji, kończynę dolną unosi się i zakłada opatrunki, a często wyroby o stopniowanym ucisku (np. pończochy uciskowe). Bezpośrednio po zabiegu pacjent jest uruchamiany i nie ma konieczności hospitalizacji. Zabieg zwykle trwa od 15-30 minut.
LASEROWE LECZENIE ŻYLAKÓW (EVLT)
Zabieg laserowego usuwania żylaków jest nowoczesną i małoinwazyjną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Polega na zamknięciu chorej żyły za pomocą wiązki światła laserowego o długości 1470nm. Energia dostarczana jest do naczynia za pomocą umieszczonego w żyle światłowodu o niewielkiej średnicy. W efekcie działania ciepła emitowanego na końcu światłowodu, które oddziałuje na ścianę chorej żyły, dochodzi do kontrolowanego jej obkurczenia, następnie zamknięcia, powolnego zwłókniania i zaniku. W wyniku leczenia dochodzi do zmniejszenia zastoju krwi w kończynach dolnych, istotnego zmniejszenie, a często całkowitego ustąpienia dolegliwości bólowych i obrzęków kończyn dolnych oraz zaniku żylaków.Laserowe leczenie żylaków jest aktualnie najczęściej wykonywanym zabiegiem w terapii przewlekłej niewydolności żylnej i stanowi standard postępowania w tej chorobie. Z uwagi na skuteczność i bezpieczeństwo leczenie żylaków laserem istotnie ogranicza liczbę chorych, u których usuwanie żylaków wykonuje się tradycyjną metodą chirurgiczną.
WSKAZANIA:
- Duże żylaki, u osób z niewydolnością żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej oraz niewydolnością bocznic żylnych od nich odchodzących.
- Niewydolne perforatory np. u chorych z przewlekłymi owrzodzeniami żylnymi goleni
- Żylaki nawrotowe powstałe po wcześniejszym ich chirurgicznym wycięciu, a także po wcześniejszym zapaleniu lub zakrzepicy żylnej.
PODSTAWOWE ZALETY ZABIEGU EVLT:
- Wysoka skuteczność zabiegu (mniejsze ryzyko nawrotu żylaków w porównaniu do chirurgicznego usunięcia żylaków)
- Krótki czas trwania zabiegu (30-50min)
- Nie wymaga nacięć skóry (nie pozostawia blizn)
- Szybki powrót do codziennej aktywności, bezpośrednie uruchomienie po zabiegu
- Możliwość leczenia żylaków na obu kończynach jednocześnie
- Dobre efekty estetyczne
- Szybkie zmniejszenie bólu i obrzęków kończyny
- Niewielkie ryzyko powikłań i działań niepożądanych
LECZENIE ŻYLAKÓW PARĄ WODNĄ (SVS)
Zabieg leczenia żylaków parą wodną (SVS, Steam vein sclerosis) polega na zamknięciu żylaków za pomocą ciepła uwalnianego z przegrzanej pary wodnej o temperaturze ok. 110 stopni Celsjusza. Leczenie żylaków parą wodną nie wymaga nacięć skóry i nie pozostawia blizn. Umożliwia uzyskanie pożądanych efektów terapeutycznych i estetycznych w krótkim czasie, na co wpływa niewielka inwazyjność zabiegu.
ZALETY:
- Wysoka skuteczność zamykania każdego rodzaju żylaków
- Leczenie żylaków leżących powierzchownie (podskórnie) oraz głęboko położonych perforatorów
- Metoda naturalna, nie wymaga używania środków chemicznych
- Nie pozostawia blizn i nie wymaga nacięć skóry
- Zabieg o małym ryzyku powikłań
PRZEBIEG ZABIEGU
Zabieg przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej i poprzedza go dokładne oznaczenie żylaków kończyn dolnych w trakcie badania USG. W trakcie zabiegu do nieprawidłowych żył zakładane są wenflony, przez które wprowadza się cienkie cewniki zakończone mikrootworami, umożliwiające wprowadzenie tzw. przegrzanej pary wodnej do naczynia pod zwiększonym ciśnieniem w niewielkich impulsach/dawkach. Bezpośrednio przed podaniem pary wodnej okolicę żylaka znieczula się miejscowo, co ma na celu bezbolesne przeprowadzenie zabiegu, umożliwia ochronę tkanek sąsiadujących z żylakiem przed możliwym termicznym uszkodzeniem i dodatkowo obkurcza żylaka, co zmniejsza jego średnicę i tym samym zwiększa skuteczność zabiegu. Po zakończeniu zabiegu na miejsca wkłuć zakładane są opatrunki i pończocha uciskowa. Chory może udać się do domu po godzinnej obserwacji.
Jeśli masz problem i chcesz go rozwiązać – jesteśmy dla Ciebie. Umów się na konsultację.